Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Data publikacji: 2013-11-29, Data modyfikacji: 2013-11-29
A A AWydrukDrukuj  
 

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Do 2015 r. temat pierwszogrudniowych obchodów to: "Dążymy do zera. Zero nowych zakażeń HIV. Zero dyskryminacji. Zero zgonów AIDS”. W XXI wieku temat zakażeń HIV nie powinien był obcy nikomu, zwłaszcza ludziom młodym. Tylko poprzez uświadamianie i profilaktykę będziemy skutecznie dążyli do Zera!

SPRAWDŻ SIĘ – ZRÓB TEST NA HIV

Na terenie województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie i Koszalinie funkcjonują od 1997 roku dwa Punkty Konsultacyjno - Diagnostyczne (PKD) wykonujące anonimowo i bezpłatnie badania w kierunku zakażenia wirusem HIV połączone z profesjonalnym poradnictwem przed i po teście. W związku z obchodami Światowego Dnia AIDS oraz Europejskiego Tygodnia Testowania PKD w Szczecinie w dniach 25 - 29.11.2013r. punkt będzie czynny codziennie w godzinach 15.15 - 19.15.W systemie całorocznym punkt działa w każdy poniedziałek i środę w godz. 15.15 – 19.15 oraz w piątek w godz. 15.15 – 17.15

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczyna realizację Kampanii skierowanej do środowisk medycznych – w szczególności do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a poprzez te grupy zawodowe do ogółu społeczeństwa.

Celem działań kampanijnych jest upowszechnienie wczesnej diagnostyki zakażenia HIV, która pozwala w odpowiednim czasie rozpocząć terapię antyretrowirusową (ARV) i ogranicza liczbę nowych zakażeń. Poprzez m.in. popularyzację aktualnych rekomendacji PTN AIDS w zakresie testowania w kierunku HIV, a w szczególności wskazań klinicznych do zlecania pacjentowi badania na obecność wirusa kampania przypomina, że zakażenie HIV jest chorobą, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie diagnostyki.

Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażonych ogółem, w tym co najmniej 5 997 zakażonych w związku z używaniem narkotyków. Odnotowano 2 975 zachorowań na AIDS, 1 225 chorych zmarło. Na początku października 2013 r. leczeniem ARV objętych było około 7004 pacjentów, w tym 118 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 – 2016″ (dane KC ds. AIDS). Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób. Każda osoba żyjąca z HIV, która nie wie, że jest zakażona może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.
W woj. zachodniopomorskim do 20.11.2013r. (wg danych skumulowanych od 1985r.) zarejestrowano łącznie 671 osób zakażonych wirusem HIV, natomiast w samym 2013 roku zarejestrowano 47 nowych zakażeń, w tym 13 nowych zakażeń rozpoznanych poprzez badania wykonane anonimowo. W okresie 2013r. (do 20.11) zespół AIDS rozpoznano u 18 osób, z których 6 zmarło. Od początku epidemii do 30.06.2013r. zachorowało łącznie 150 osób, z których 56 zmarło.

WARTO PAMIĘTAĆ:

• O zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.
• Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną tj. z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią)
• Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.
• Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie z wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.

MOŻNA UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA HIV M.IN. POPRZEZ:

• Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.
• Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.
• Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych - co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.
• Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.

UM Myślibórz, Źródło artykułu: www.mysliborz.pl, Autor zdjęć: UM Myślibórz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
   myśliborski

  Powiat myśliborski – powiat w wojewódzkie zachodniopomorskim, w którego skład wchodzą gminy: Barlinek, Dębno, Myślibórz, Boleszkowice, Nowogródek Pomorski oraz miasta Barlinek, Dębno i Myślibórz. Myślibórz jest stolicą powiatu.

  W powiecie jest 7 rezerwatów przyrody, które świadczą o atrakcyjnym turystycznie rejonie i możliwości wypoczywania na łonie natury. Dodatkowo znajdziemy tam Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy. Na terenie powiatu są tez dwa jeziora – Myśliborskie i Barlineckie, które są kolejnym powodem, aby odwiedzić te rejony.

  Dostaniemy się tam drogami kolejowymi lub drogami krajowymi nr 3, 23, 26, 31 i wojewódzkimi nr 121, 126, 127, 128, 130, 151, 156.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola